Blechy u psa

Blechy a zima

Symptomy napadení blechami

U psů způsobují blechy hlavně svědění a lokální kožní reakce, jako jsou červené skvrny s jasným ohraničením. Silnější reakce mohou také vést k puchýřům a krustám. Trvalé škrábání může způsobit vypadávání chlupů a ekzém. Místa, která preferují blechy, zahrnují oblast ucha, ocasu, břicha a vnitřní stehna. Avšak infekce blechami u psa může být zcela bez příznaků.

U psa se také může vyvinout alergickou dermatitidu (FAD), což je reakce přecitlivělosti způsobená alergeny na bleší sliny. FAD je jednou z nejdůležitějších a nejčastějších alergických kožních onemocnění u psů. Zde stačí jediná blecha, která vyvolá velmi intenzivní svědění u postiženého psa.

Velké množství blech může vést k anémii u štěňat nebo u psů, kteří také trpí jinými nemocemi v důsledku vysávání blechami ztrátou krve a následnou anémií. Blechy mohou také nakazit psy tasemnicí Dipylidium caninum.

Diagnóza napadení blechami

V případě těžkého napadení blechami jsou blechy na psech již viditelné pouhým okem. Také klinické příznaky, jako je bodnutí a zarudnutí v lokalitách preferovaných blechami, mohou poskytnout stopu. Pomocí hřebenu na vyčesávání blech můžete najít blechy nebo bleší výkaly. Bleší výkaly bezpečně poznáte tak, že je rozmáčknete na kusu bílého papíru nebo na kuchyňské utěrce a navlhčete je vodou. Pokud se papír zbarví do červena, jedná se o bleší výkaly obsahující natrávenou krev. Někdy srst také obsahuje vajíčka nebo larvy, které se drží chlupů, ty mohou být viděny pod mikroskopem.

Je obtížnější diagnostikovat alergii na bleší kousnutí, protože jen ve vzácných případech se vyskytují blechy nebo bleší výkaly. Náznaky mohou být typické pro příznaky FAD a oblasti kožních lézí. Při diagnóze je však třeba zvážit další alergie nebo parazity. Dermatologové, pokud mají podezření na FAD, doporučí k diagnostice lékovou terapii nebo intradermální test. 

Naše přírodní produkty pro léčbu naleznete ZDE

Při léčbě infekce blechami u psů je zapotřebí několika opatření. Kromě toho by měly být zlikvidovány i vývojová stádia. To znamená, že musí být ošetřeno celé prostředí, ve kterém pes žije. Zvláště byste se měli zaměřit na mezery v podlaze, spodní strany koberců a další tmavá místa, kde se larvy schovávají. Přikrývky a polštáře by měly být vyprané, podlahy a dokonce i auto by mělo být důkladně vysáto. Sáček vysavače by měl být po použití zlikvidován nebo zmražen. Po čištění je vhodné ošetřit prostředí insekticidem, jako jsou spreje na ochranu prostředí od specializovaných prodejců nebo veterinářů.

Vzhledem k tomu, že blechy mohou napadnout i jiné živočichy, které žijí ve stejné domácnosti nebo mají přímý kontakt se psem, doporučuje se také ošetření těchto zvířat.

Blechy jsou přenašeči tasemnice psí Dipylidium caninum, takže po napadení blechami by mělo být zváženo odčervení.

Prevence

Zvláště psi s alergií na bleší sliny by měli být pravidelně ošetřováni antiparazitiky, protože dokonce i kousnutí jedné blechy může způsobit masivní příznaky.