Jak čistit psovi uši?
Jak se starat o psí uši
Možná pro Vás není péče o uši prioritou. Někteří štatný psi nemají špinavé uši a infekci .
Mnoho plemen je náchýlných k ušním problémům, které se stávají chronickými. Majitelé tráví spoustu času udržením zdravých uší svého mazlíčka.
Týká se některá z těchto věcí i Vašeho pejska?
*plave rád a potápí se
*baví ho válet se v trávě a na procházce pořád čmuchá ve křoví
*má velké visící uši
*má chlupy v zvukovodu
*je na něco alergický
Jak poznám, že psa bolí uši?
Péče o uši Vašeho mazlíčka není časově náročná. Při běžné činosti si všimnete jak se chová. Zda neklepe hlavou, nedrbe si uši, neotírá si uši o stěnu či nestrká hlavu do keřů, aby si uši podrbal. Pokud k Vám příjde se pomazlit naučte se automaticky podrbat ucho a rovnou se mu do něho podívat.
Ucho nesmí být:
* zarudlé
*ušní boltce nateklé
*ucho zapáchat
* z něho jít žádný výtok (hnědý, nažloutlý, krvavý)
*poškozené (např od much, či větviček, atd)
* odstraňte přebytečné chlupy
Z čeho se skládá psí ucho a jak ošetřit jednotlivé části ucha?
V létě bývají uši zvířat napadnuty létavým hmyzem. Toto se týká samozřejmě nejvíce koní a jiných kopytníků, ale vyjímkou nejsou ani psi. Psí ucho bývá také napadáno mouchy a muškami. Mně osobně se nejvíce osvědčilo na vatový tampón nanést přípravek Fauna Desinf. Ušní boltec bezproblémů umyje, oděrky vydezinfikuje a urychlí hojení. Přípravek nijak zvíře neštípe!!
Pro jemnější použití a nebo jenom umytí ušního boltce od špíny používám Hy-Neutral nebo Hy-Insi. Mycí olej si naředím s vodou podle návodu a opět nanesu na vatový tampón. Ani v jednom případě by se neměl dostat přípravek do zvukovodu (vnitřní části ucha).
Další pro nás zajímavou částí ucha je zvukovod. To je ta část ze které by nemělo rozhodně nic vytékat, kloktat v uchu, atd.
Jestli Váš pes netrpí žádnými problémy s uši. Je nejlepší péči o uši nepřehánět. Můžete samozřejmě umýt bahno z boltce, ale do zvukovodu v případě zdravých uší nic nekapejte. Ucho Vašeho psa nic víc nepotřebuje .
Já musím psovi dopřát pravidelnou péči i o zvukovod. Zde jsem vyzkoušela velké množství přípravků. Musím říct, že boj o to dostat psovi něco do uší byl pak již frustrující. Usídlila jsem na kapkách Fauna Otis, které používám jako prevenci 1-2 týdně. Dají se použít i proti svrabu.
Kapky Candiear je vhodné použít, když Váš pejsek trpí zánětem v důsledku kvasinkových infekcí.
Přípravky jsou schválené veterinární správou a bez chemických látek.
Pokud je stav vážný, je nutné vyhledat veterináře, který předepíše léčbu antibiotiky.
Máme jednu fenu, která trpí chronicky na uši. Péče o její uši musí být pravidelná, ale nesmí být přehnaná. Je velice těžké najít kdy je to hodně a kdy málo. Jakmile péči zanedbáme, již má problémy a uši jsou pro ni bolestivé. Vše také záleží na počasí (vlhko, vedro)
Fauna Otis - pro koupající pejsky, svrab tedy původce ušního svrabu zejména u koček, roztoč STRUPOVKA UŠNÍ (Otodectes cynotis).
Příznakem je silné svědění a ušní maz vzhledu „kávové sedliny“
Candiear - výskyt kvasinkové infekce (ve zvukovodech je projevem produkce tmavě hnědého, zapáchajícího mazu)